Monitoring obecny jest m.in. w takich obiektach jak centra handlowe, hipermarkety, kasyna, prywatne posesje, tereny firm, ulice miast, place zabaw, przejazdy kolejowe, parkingi. Najczęstszy deklarowany cel instalacji monitoringu wizyjnego to poprawa bezpieczeństwa

Monitoring domu

Ludzie coraz częściej decydują się na monitoring domu zapewniając tym samym sobie oraz swoim bliskim poczucia bezpieczeństwa. Wyjeżdżając na wakacje nie zawsze można liczyć na sąsiadów zwłaszcza gdy dom stoi w znacznej odległości od innych.
Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie przed włamaniem lub innymi zdarzeniami stanowiącymi zagrożenie dla domu. Niezwykle skutecznym sposobem odstraszającym potencjalnych włamywaczy jest monitoring wizyjny domu oraz terenu. Monitoring może zapobiec aktom wandalizmu oraz stać się przydatnym materiałem dowodowym dla np.: Policji.
Monitoring domu najlepiej zrealizować w oparciu o wysoką szczegółowość obrazu może być uzyskana przy zastosowaniu rozdzielczości co najmniej FULL HD (1920×1080). Umożliwi ona skuteczne rozpoznanie osób i poprawne odwzorowanie kształtów przedmiotów. Ponadto jest niezbędna przy cyfrowym powiększaniu obrazów. Do tego celu polecamy kamery w standardzie HD-TVI lub IP.
Ogromną zaletą systemów IP jest to, że korzystają ze standardowej sieci LAN. Dzięki czemu nie ma konieczności doprowadzania przewodu z każdej kamery oddzielnie do rejestratora. Wykorzystują powszechnie używane urządzenia sieciowe typu switch, router oraz umożliwiają poprowadzenie zasilania w jednym kablu wraz z danymi dzięki technologii PoE. Zabiegi te skracają czas i skomplikowanie instalacji w domu oraz umożliwiają łatwą rozbudowę lub zmienię konfiguracji systemu. Systemy analogowe (HD-TVI) korzystają z tradycyjnych kabli koncentrycznych lub kabli UTP wyposażonych specjalne urządzenia transmisyjne tzw. transformatory transmisji wideo.
Do monitorowania większych powierzchni wykorzystywane są kamery o szerokim kącie widzenia umożliwiające obserwację rozległego obszaru. Na zewnątrz stosuje się kamery wyposażone w promienniki podczerwieni umożliwiają prowadzenie obserwacji również w nocy. Kamery powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Instalowanie kamer w trudno dostępnych miejscach nie zabezpieczy dostatecznie urządzenia przed uszkodzeniem. Konieczne jest stosowanie odpowiednio wytrzymałych kamer solidnie przykręconych do podłoża.
Dzięki wysokiej jakości nagrywania i kompresji rejestratory użyte w systemie monitoringu wizyjnego są w stanie przez długi czas archiwizować nagrania. Dzięki podłączeniu rejestratora do sieci internetowej możliwy jest zdalny podgląd w wielu miejscach, począwszy od każdego komputera a kończąc na telefonie komórkowym wyposażonym w odpowiednie darmowe aplikacje. Będąc w pracy czy też wyjeżdżając na wakacje możemy mieć aktualny podgląd tego, co dzieje się w danej chwili w domu.
Ważne jest dokładne przemyślenie, w którym miejscu powinny znajdować się kamery. Zakres monitoringu na zewnątrz budynku, powinien obejmować wszystkie wejścia w tym okna. Jakość kamer powinna być dopasowana w taki sposób, aby umożliwić rozpoznanie ewentualnego intruza.
Monitoring wewnętrzny budynku powinien obejmować główne pomieszczenia w domu. Należy rozważyć montaż kamer w miejscach gdzie znajdują się wejścia do budynku a także wszędzie tam, gdzie przechowywane są cenne rzeczy. Najczęściej kamery montowane są w garażu, salonie oraz w pokoju z małym dzieckiem (szczególnie jeżeli zatrudniona jest opiekunka).

Monitoring sklepu

Monitoring obiektów handlowych stał się obecnie standardem ze względu na szereg korzyści jakie oferuje. Dzięki odpowiednio skonfigurowanemu systemowi właściciele oraz pracownicy sklepów mogą dokładnie sprawdzać kto odwiedza ich sklepy, kontrolować stanowiska kasowe oraz obszary szczególnie narażone na kradzieże. Funkcje jakie posiadają obecne systemy telewizji dozorowej nie tylko nagrywają materiał z wysoką rozdzielczością FULL HD ale także potrafią analizować pozyskiwany materiał. Dostępne są funkcje wykrywania zdarzeń, detekcji ruchu, przekroczenia wirtualnej linii, zniknięcia przedmiotów czy zliczania ilości ludzi.

Monitoring parkingu

Parkingi strzeżone, podziemne, nawierzchniowe jak również zwykłe parkingi osiedlowe często są wyposażone w systemy telewizji dozorowej. Całodobowy monitoring zapewnia lepszą ochronę pojazdów oraz umożliwia weryfikację nagrań wideo wyjaśniając spory przy ewentualnych stłuczkach czy kolizjach. Odpowiednio monitorowane bramy wjazdowe pozwolą na identyfikację pojazdów oraz zarejestrują moment wjeżdżania i wyjeżdżania z parkingu.

Monitoring szkoły

Podstawowym założeniem stosowania monitoringu wizyjnego w placówkach oświatowych jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczniom, pracownikom oraz wszystkim osobom przebywającym na terenie szkoły. Stosowanie monitoringu wymusza na każdym bardziej świadome i przemyślane działania, dzięki czemu placówka jest mniej podatna a wręcz zabezpieczona przed aktami przemocy wśród uczniów a także przejawami wandalizmu. Wymienione zjawiska są niepożądane i narażają każdą placówkę na dodatkowe koszty związane z remontem czy zakupem nowego sprzętu.
Monitoring w szkołach powinien uwzględniać ilość, wielkość budynków jak i całego terenu szkoły. Miejsca szczególnie podatne na akty wandalizmu powinny być dodatkowo zabezpieczone urządzeniami systemu alarmowego. Po wizji lokalnej naszego instalatora jesteśmy w stanie stwierdzić i wskazać najbardziej optymalne, indywidualne rozwiązania dla Państwa.