Ludzie coraz częściej decydują się na instalację alarmową lub monitoring domu zapewniając tym samym sobie oraz swoim bliskim poczucia bezpieczeństwa. Wyjeżdżając na wakacje nie zawsze można liczyć na sąsiadów zwłaszcza gdy dom stoi w znacznej odległości od innych.

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie przed włamaniem lub innymi zdarzeniami stanowiącymi zagrożenie dla domu. Niezwykle skutecznym sposobem odstraszającym potencjalnych włamywaczy jest monitoring wizyjny domu oraz terenu. Monitoring może zapobiec aktom wandalizmu, oraz stać się przydatnym materiałem dowodowym dla np.: Policji. W celu zabezpieczenia domu przed np. zalaniem czy pożarem zaleca się montaż systemu alarmowego.

Monitoring domu najlepiej zrealizować w oparciu o kamery IP o wysokich rozdzielczościach megapikselowych lub kamery analogowe z popularnego systemu TURBO HD. Wysoka szczegółowość obrazu może być uzyskana przy zastosowaniu rozdzielczości co najmniej FULL HD (1920×1080). Umożliwi ona skuteczne rozpoznanie osób i poprawne odwzorowanie kształtów przedmiotów. Ponadto jest niezbędna przy cyfrowym powiększaniu obrazów.

Ogromną zaletą systemów IP jest to, że korzystają ze standardowej sieci LAN. Dzięki czemu nie ma konieczności doprowadzania przewodu z każdej kamery oddzielnie do rejestratora. Wykorzystują powszechnie używane urządzenia sieciowe typu switch, router oraz umożliwiają poprowadzenie zasilania w jednym kablu wraz z danymi dzięki technologii PoE. Zabiegi te skracają czas i skomplikowanie instalacji w domu oraz umożliwiają łatwą rozbudowę lub zmienię konfiguracji systemu. Systemy analogowe korzystają z tradycyjnych kabli koncentrycznych lub kabli UTP wyposażonych specjalne urządzenia transmisyjne tzw. transformatory transmisji wideo.

Do monitorowania większych powierzchni wykorzystywane są kamery o szerokim kącie widzenia umożliwiające obserwację rozległego obszaru. Jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest używanie kamer z regulowanym obiektywem o zmiennej ogniskowej. Umożliwi to dostosowanie kąta widzenia kamery do obserwowanego obszaru. nNa zewnątrz stosuje się kamery wyposażone w promienniki podczerwieni umożliwiają prowadzenie obserwacji również w nocy.